Solárny ohrev

fototermika_bbb2

Ohrev vody a vykurovanie predstavujú pre domácnosti jednu z najväčších položiek vynaložených na energie. Tepelná energia zo slnka je ekologický čistá, obnoviteľná a je zadarmo. Aj preto je jej využitie dôležitou súčasťou modernej doby.

Solárny ohrev využíva ako zdroj energie slnečné žiarenie, ktoré následne premieňa na teplo. Získaná tepelná energia je potom využiteľná pri ohreve úžitkovej alebo technickej vody, predohreve vykurovania alebo pri sušení.

Naša spoločnosť ponúka výstavbu a servis riešení solárnych systémov pre domácnosti, komerčné a priemyselné budovy od základných riešení po komplexne rozsiahle technologické celky.

Pri slnečnom svite na Slovensku v rozsahu 1400 – 2000 hodín ročne je solárny ohrev vody veľmi zaujímavou a vyhľadávanou aplikáciou pre riešenia obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach.

Základom technológie fototermiky, respektíve solárneho ohrevu sú solárne kolektory, ktorých úlohou je túto premenu zabezpečiť, a to pri čo najväčšej účinnosti (40-65%). Tepelná energia je následne prostredníctvom prepojovacieho potrubia a obehového čerpadla s regulačným systémom distribuovaná do zásobníkov, z ktorých je riešený:

 • rozvod teplej úžitkovej vody,
 • rozvod vody pre vykurovanie,
 • teplá voda pre bazény, sauny a iné aplikácie.

Prevádzka solárneho ohrevu je možná len pri priamom osvite solárnych kolektorov, preto je v našich klimatických podmienkach optimálne využiteľná na prípravu teplej vody pre domácnosti do 60 – 75% ročnej spotreby. Pri inštaláciách na priemyselné objekty alebo na väčšie budovy sa systém výroby tepla vypočítava ako optimálny pomer k poskytnutej investícii alebo k inštalačnému priestoru.

Pre jednoduchú predstavu veľkosti solárneho systému pre domácnosť je možné uvažovať o zásobníku 100 litrov na osobu, ktorý sa pripojí k solárnym kolektorom s plochou 1,5 až 2 m2 na osobu. Súčasťou riešenia sú ešte regulátor a čerpadlá. Vzhľadom na nestálosť dodávky tepelnej energie do zásobníka je pre celoročný ohrev nutné zabezpečiť zásobník minimálne s dvomi alebo viacerými výmenníkmi tepla (napríklad napojenie plynového kotla, kotla na tuhé palivo, teplovodného krbu, kotla na biomasu, elektrickú špirálu, špirálu pre ohrev z fotovoltiky a iné). Samozrejme pre cenovo rentabilnú aplikáciu je vhodné si dať vypracovať ponuku a inštaláciu našimi certifikovanými špecialistami.

Aplikácie

solárny ohrev
/// Rezidenčné objekty

Solárny ohrev vody pre rodinné domy.

solárny ohrev
/// Priemysel, komerčný a verejný sektor

Solárny ohrev vody pre komerčné alebo priemyselné budovy.

Referencie

O inštalácie solárneho ohrevu v domácnostiach je dnes veľký záujem. Je to predovšetkým vďaka poskytovaným dotáciam, ale tiež pre lepšiu navratnosť investície.

Lokalita
Inštalované kolektory
Spustenie
Slovnaft 5 x TS500 2019
BILLA Bratislava 15 x TS500 2019
Mučín 3 x TS300 2017
Brusno 3 x TS300 2017
Klasov 2 x TS300 2017
Trstice 3 x TS300 2016
Prochot 4 x TS300 2016
Prochot 3 x TS300 2016
Prochot 3 x TS300 2016
Malachov 3 x TS300 2016

Kontaktujte nás

Ak si želáte, aby sme Vám vypracovali cenovú ponuku alebo máte záujem dozvedieť sa viac o ponúkaných riešeniach, neváhajte nás kontaktovať.

  Meno a Priezvisko*
  Váš email*
  Vaše tel. číslo*
  Počet spotrebiteľov
  Žiadam si vypracovať ponuku na
  Solárny systém pre ohrev vodySolárny systém pre vykurovanie
  Žiadam si vypracovať ponuku pre
  Podnikateľský subjektDomácnosť
  Vaša otázka*
  *Povinné údaje

  2024 © Elvosolar, a.s. • Ochrana osobných údajov

  Privacy Preferences
  When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.